Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących minut. Pozornie zwykła kartka papieru może uratować Ci życie. 

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza („rescue sheet”) to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

 

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę  można wydrukować na kolorowej drukarce  i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy.

Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji

NALEPKA INFORMACYJNA

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki.

Nalepkę informującą należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy).

Pamiętaj żeby nalepka nie ograniczała widoczności kierowcy.


Poniższa tabela odsyła do przygotowanych przez producentów pojazdów kart ratowniczych specyficznych dla danego modelu i roku produkcji. W większości marek karty ratownicze są dostępne dla pojazdów wyprodukowanych od roku 2001.  Pracujemy także nad tym aby Karty ratownicze zostały przygotowane także dla pojazdów starszych.

Wszyscy producenci pojazdów używają tych samych symboli na kartach ratowniczych.

Zobacz Standardowe symbole.

Uwaga!!! Prosimy upewnić się czy znaleziona Karta ratownicza odpowiada modelowi pojazdu. Karta ratownicza zawsze pokazuje maksymalną liczbę poduszek powietrznych dostępnych dla danego modelu. Nie ma znaczenia czy pojazd jest wyposażony w pełen zestaw poduszek powietrznych wskazanych w Karcie ratowniczej.

Marka Wersja polska
ABARTH Pobierz PDF
ALFA ROMEO Pobierz PDF
AUDI Pobierz PDF
BMW/MINI Pobierz PDF
CHEVROLET Pobierz PDF
CITROEN Pobierz PDF
CHRYSLER Pobierz PDF
DACIA Pobierz PDF
DAIHATSU Pobierz PDF
DODGE Pobierz PDF
FIAT Pobierz PDF
Fiat professional Pobierz PDF
FORD Pobierz PDF
HONDA Pobierz PDF
HYUNDAI Pobierz PDF
INFINITI Pobierz PDF
ISUZU Pobierz PDF
JAGUAR Pobierz PDF
JEEP Pobierz PDF
KIA Pobierz PDF
LADA Pobierz PDF
LAND ROVER Pobierz PDF
LANCIA Pobierz PDF
LEXUS Pobierz PDF
MAYBACH Pobierz PDF
MAZDA Pobierz PDF
MERCEDES Pobierz PDF
MITSUBISHI Pobierz PDF
NISSAN Pobierz PDF
OPEL Pobierz PDF
PEUGEOT Pobierz PDF
PORSCHE Pobierz PDF
RENAULT Pobierz PDF
SAAB Pobierz PDF
SCANIA Pobierz PDF
SEAT Pobierz PDF
SKODA Pobierz PDF
SMART Pobierz PDF
SSANGYONG Pobierz PDF
SUBARU Pobierz PDF
SUZUKI Pobierz PDF
TOYOTA Pobierz PDF
VW Pobierz PDF
VOLVO Pobierz PDF

Materiał opracowano na podstawie witryny: kartyratownicze.pl